U Hotelu International u Zagrebu danas je održana završna konferencija projekta ZoomIn4PinkHats (ZI4PH), kojeg je provodio CARNET-ov Nacionalni CERT kako bi promovirao veću uključenost žena u kibernetičku sigurnost. Ovaj značajan projekt, financiran kroz GÉANT Innovation Program, usmjeren je na aktualne teme ravnopravnosti i podrške ženama u stjecanju znanja i vještina potrebnih za rad u ovom dinamičnom i brzo rastućem sektoru.
Pomoćnica ravnatelja CARNET-a za Sektor Nacionalni CERT, Nataša Glavor, održala je uvodno izlaganje u kojem je istaknula važnost uključivanja žena u kibernetičku sigurnost.
Trenutačni trend kibernetičke sigurnosti prikazuje povećan broj incidenata, uzrokovan ubrzanim razvojem tehnologije, što zauzvrat vodi do novih i sofisticiranih tehnika kibernetičkih napada. Zbog navedenih faktora, potrebno je ulagati u razvoj stručne radne snage koja može držati korak s takvim izazovima i aktivno djelovati u osnaživanju cjelokupne zajednice zbog očuvanja kibernetičkog ekosustava. Samim time, ne možemo si priuštiti da je domena kibernetičke sigurnosti rezervirana isključivo za dio populacije, već ona mora biti otvorena svima jer zajedničkom naporima možemo postići najveću razinu sigurnosti. Postoji nedostatak od čak 4 milijuna kibernetičkih stručnjaka na tržištu, a činjenica je da žene čine tek 25 % stručnjaka koji brane naše digitalne identitete i podatke
Na konferenciji su predstavljeni konkretni rezultati projekta i istraživanja koje je provedeno radi analize interesa učenica i nastavnica srednjih škola za područje kibernetičke sigurnosti. Tijekom šest mjeseci, projekt je okupio 14 mentorica iz osnovnih i srednjih škola iz 12 hrvatskih gradova, koje su svojim učenicama predstavile područje kibernetičke sigurnosti i s njima radile na inovativnim mini projektima. Mentorice su na trodnevnom trenažnom kampu educirane u sedam područja kibernetičke sigurnosti te su znanja stečena na kampu mogle primjeniti u pripremi učenica za Hacknite – CTF (eng. Capture the Flag) natjecanje za srednje škole koje svake godine provodi Nacionalni CERT u sklopu listopada, Europskog mjeseca kibernetičke sigurnosti. Na ovogodišnjem, petom po redu natjecanju zabilježen je 10 % veći broj sudionica u usporedbi s prethodnim godinama. Taj porast u broju djevojaka koje sudjeluju na natjecanju pokazuje kako interes za kibernetičku sigurnost među djevojkama raste, što je i rezultat provedenih aktivnosti u sklopu trenažnog kampa. Istraživanje provedeno tijekom projekta ističe ključnu važnost popularizacije igrifikacijskih metoda i CTF natjecanja u edukaciji o kibernetičkoj sigurnosti. Također, ukazuje na potrebu za povećanjem vidljivosti ženskih uzora te podršku obrazovnom sustavu i njegovim djelatnicima u provedbi aktivnosti i tema vezanih uz kibernetičku sigurnost.
Konferencija je okupila istaknute stručnjakinje iz raznih sektora, uključujući predstavnice Ministarstva vanjskih i europskih poslova, A1 Hrvatska, Algebre i Nacionalnog CERT-a. Kroz otvorene rasprave, sudionice su podijelile svoja iskustva i izazove s kojima se suočavaju u industriji, naglašavajući potrebu za stvaranjem mreža podrške koje će poticati daljnje uključivanje žena u kibernetičku sigurnost.
Panel rasprava “Tko su rozi šeširi?” omogućila je sudionicama da se fokusiraju na profesionalni razvoj i izazove te uspjehe žena u ovom području, dok je u panelu “Kad narastem, branit ću kibernetički svijet” raspravljano o važnosti inspiracije mladih djevojaka za karijere u kibernetičkoj sigurnosti. Sudionice su se složile kako je ključ uspjeha u stvaranju uključivog radnog okruženja koje potiče različite perspektive i inovacije. Edukacija i mentorstvo imaju ključnu ulogu u oblikovanju karijernih puteva mladih žena, bio je glavni zaključak s panela. Sudionice su naglasile da praktična iskustva i umrežavanje predstavljaju temeljne aspekte koji doprinose razvoju povjerenja i samopouzdanja kod djevojaka koje biraju ovo zanimanje. Također su istaknule važnost inicijativa koje bi omogućile kontinuiranu suradnju između institucija, obrazovnih ustanova i industrije, čime bi se mladim ženama osigurao pristup potrebnim resursima i prilikama za postizanjem uspjeha.
Osim rasprava, konferencija je uključivala i prezentacije radova učenica i mentorica, koje su pokazale konkretne rezultate rada na projektu ZI4PH. Ovi radovi istaknuli su stečene vještine i otvorili diskusiju o važnosti praktične edukacije u školama.
Projekt ZI4PH stvara prilike za suradnju i razmjenu iskustava, inspirirajući djevojke da se razvijaju u području kibernetičke sigurnosti. Ovaj pristup dugoročno doprinosi izgradnji otpornog ekosustava u kibernetičkoj sigurnosti, osnažujući žene i potičući njihovu aktivnu ulogu u rješavanju izazova digitalnog svijeta.